Архів новин за 2011 рік

24 серпня 2011 року

Щиро вітаємо всіх зі святом 20-річчя проголошення Незалежності й зичимо процвітання Україні та кожному її громадянинові!

Скарбниця Національного архівного фонду зберігає закарбовані в документах миті нашої історії від ХІІІ століття до сьогодення. Дбайливо опрацьовані архівістами документи дозволяють не тільки ознайомитися з хронологією та перебігом подій, дізнатися про «дійових осіб» української історії, але й відчути дух, дихання, атмосферу часу. Кожен архівний документ – по-своєму унікальний. Але є особливі. І серед них – не тільки вкриті «сивиною часу» рукописні фоліанти, дивом вцілілі під час війн і революцій документальні свідчення тих буремних літ, але й зовсім «молоді» за історичними масштабами документи, які зафіксували події проголошення та становлення незалежної України. Ці документи зберігаються у фондах ЦДАВО України. Тернистий шлях державотворення відображено у документах Української Центральної ради Української Народної Республіки, Української держави гетьмана П. Скоропадського, Директорії Української Народної Республіки, ЗУНР, Карпатської України, УСРР та УРСР. У сховищах архіву зберігаються й історичні документи, що відображають перші кроки державотворення сучасної незалежної України.

Саме в ЦДАВО можна ознайомитися з документальними першоджерелами, що «зафіксували» знакові події початку 90-х років ХХ ст. До сховищ уже прийнято на постійне зберігання більше 50 тис. справ з документами періоду незалежної України. Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року – найцінніший поміж них, один з унікальних документів архіву з фонду Верховної Ради України (ф. 1, оп. 16, спр. 4630, арк. 2). Звичайний за зовнішніми ознаками аркуш (папір формату А4, машинопис) увібрав у себе багатовікову своєрідну пам'ять державності, став втіленням мрії багатьох поколінь про незалежність, розбудову власної держави.

Архівні документи дозволяють вибудувати і чітку хронологію подій, що передували позачерговій сесії Верховної Ради України 24 серпня 1991 року, й відчути «напругу пристрастей» не тільки в сесійній залі українського парламенту, але й навколо – на площах і вулицях українських міст, студентських аудиторіях, всюди, де не було громадян байдужих до свого майбутнього. Безперечно, сьогодні, коли поряд з нами ще багато безпосередніх учасників і творців історичних подій 1990-1991 років, офіційно-стримані рядки архівних документів можуть видаватися надто «скупими». Але ж архіви – зберігають навічно пам'ять народу, і саме, перегортаючи аркуші архівних документів, наші нащадки зможуть «заглянути історії в вічі».

24 серпня 1991 року Верховна Рада конституційною більшістю голосів – 346 народних депутатів «за», 4 – «проти», при незначній групі тих, що утрималися, схвалила Акт проголошення незалежності України, підтриманий волевиявленням українського народу на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 р.22 серпня 2011 р.

На виконання наказу Держкомархіву України від 19 листопада 2010 р. №195 в архіві було проведено виявлення та сканування документів для використання у святковому оформленні центру м. Києва до Дня незалежності України. На виконання листа Державної архівної служби України від 2 серпня 2011 р. №262/06 ЦДАВО забезпечив виготовлення плакатів з сюжетами архівних документів, присвяченими 20-річчю Незалежності України.

- За дорученням керівництва Апарату Верховної Ради України, на виконання листа Держкомархіву України від 18 травня 2011 р. №1270/06 проведено виявлення архівних документів, які висвітлюють процес українського державотворення, включаючи становлення та розвиток конституціоналізму, для виставки, присвяченій 20-річчю ухвалення Верховною Радою України Акту проголошення незалежності України. Відібрані документи оцифровано, підготовлено постендовий експозиційний план виставки. Відкриття виставки заплановано на 6 вересня 2011 р.

- За зверненням Асоціації народних депутатів України, відповідно до листа Держкомархіву України від 29 грудня 2010 р. №4063/06 співробітниками ЦДАВО надавалася необхідна допомога представникам Асоціації під час їхньої роботи в читальному залі архіву з підготовки документально-публіцистичного видання «Проголошення незалежності України. Історія прийняття, документи, свідчення».

- Для часопису «Архіви України» підготовлено матеріал «Акт проголошення Незалежності України – унікальний документ Національного архівного фонду».

- За зверненнями ЗМІ у травні-липні надавалися консультації щодо складу документів ЦДАВО, які відобразили шлях державотворення України, історичні події початку 90-х років ХХ століття.

- Постійно здійснюється інформування громадськості про документи архіву з тематики проголошення незалежності України.

- На виконання наказу Державної архівної служби України від 11 серпня 2011 року №32 12 серпня відбулося фотографування колективу ЦДАВО України.

- Згідно з наказом директора ЦДАВО України від 11 серпня 2011 р. працівники архіву премійовані з нагоди свята – 20-ї річниці проголошення Незалежності України.

- 15 серпня в читальному залі архіву відкрито виставку до Дня Державного прапора України.

- 16 серпня в читальному залі архіву відкрито виставку до 20-ї річниці проголошення Незалежності України.

- У квітні-серпні співробітники архіву упорядковували прилеглу територію (висаджували квіти тощо), з допомогою ДЕКС провели частковий косметичний ремонт коридорів, читального залу та сходових майданчиків. До урочистих зборів з нагоди 20-ї річниці проголошення Незалежності України святково оформлені приміщення архіву.

- 22 серпня 2011 р. – урочисті збори співробітників ЦДАВО України з нагоди 20-ї річниці Незалежності України.
6-7 травня 2011 р.

У Національному архіві США відбувся міжнародний семінар “Нова ера співробітництва та електронні ресурси. Дослідження джерел Другої світової війни” на якому було презентовано національні архівні електронні ресурси, об’єднані на Порталі “Документи щодо долі культурних цінностей за часів нацизму”. Український проект представляв Кирило Вислобоков, директор компанії “Архівні інформаційні системи” (Київ).

http://www2provenanceseminar.wordpress.com/

Створений в результаті кількарічної тісної співпраці національних та інших архівних установ, інтенет портал уперше відкиває доступ до величезного комплексу документів щодо долі культурних цінностей під час Другої світової війни. Ці архівні установи, а також експерти національних і міжнародних організацій, працюють разом, аби розширити доступ громадськості до розпорошених документів через єдиний Інтернет-портал. Портал дозволить музеям, бібліотекам, архівам та іншим установам або приватним особам дослідити їхні втрати, а також надає можливості прослідкувати долю й встановити місце знаходження колекцій та окремих цінностей, які не були повернуті законним власникам після війни.

Портал відсилає дослідників до електронних архівних ресурсів, що містять описання документів, а в багатьох випадках і цифрові зображення цих документів, щодо культурних цінностей, які були вкрадені, розграбовані, конфісковані, примусово продані, або іншим чином втрачені за часів нацизму. Поняття культурної власності, що охоплюється цими документами, включає широке коло цінностей від мистецьких творів до книг і бібліотечних зібрань, предмети релігійного культу, антикваріат, архівні документи та багато іншого.

Проект започатковано 2009 року національними архівами США, Німеччини та Великобританії. Україна, в особі Центрального державного архіву вищих органів влади та управління, приєдналася до проекту у вересні 2010 р. з оцифровуваною колекцією документів Оперативного штабу рейхсляйтера Розенберга. Протокол про приєднання підписано 1 вересня 2010 р. в Києві.

Колекцію було обрано не випадково. Її інформаційний потеціал важко переоцінити для архівів, музеїв та бібліотек України, Росії, Білорусі, Франції, Бельгії, Нідерландів та інших країн, де діяльність Оперативного штабу рейхсляйтера Розенберга (ОШР) була спрямована на реалізацію політики тотальної конфіскації Третім рейхом культурних цінностей на окупованих нацистами територіях під час Другої світової війни. Архів ОШР розпорошений по 29 сховищах у 9 країнах.

У ЦДАВО зберігається одна з найбільших та найінформативніших частин архіву ОШР. Докумети відображають діяльність штабу з конфіскації та вивезення культурних цінностей архівів, бібліотек та музеїв з окупованих територій колишнього Радянського Союзу, а також приватних колекцій з окупованих Північної Франції та Бельгії.

Три фонди документів ОШР та дотичних матеріалів зі ЦДАВО було оцифровано та представлено он-лайн на окремій сторінці веб сайту архівуhttp://err.tsdavo.org.ua/

Удоступнено близько 137,000 цифрових зображень документів ОШР з відповідними пошуковими засобами. Описання документів, а також покажчики імен, географічних назв та організацій, на разі доступні лише російською. Готуються українська та англійська версії.

Портал містить опис проекту та анотацію на представлені документи українською та відсилає дослідників безпосередньо на сайт ЦДАВО.

Проект з оцифровування колекції документів Оперативного штабу рейхсляйтера Розенберга – перший досвід зі створення комплексної інформаційної системи в українських державних архівах, яка дозволяє не тільки полегшити доступ до важливих документальних масивів, але й автоматизувати усі види діяльності архіву з комлектування, обліку та використання документів, а також позитивно вплинути на стан їх збереження шляхом обмеження обігу оригіналів.

Провайдер проекту – компанія Архівні інформаційні системи, перша і єдина компанія в Україні, яка з 2005 року займається оцифровуванням архівних та бібліотечних колекцій та створенням автоматизованих інформаційних рецурсів у цих галузях.5 травня 2011 р.

В будинку Національного архіву США на Пенсильванія Авеню в Вашингтоні відбулася офіційна церемонія відкриття Міжнародного науково-дослідного порталу “Документи щодо долі культурних цінностей за часів нацизму”

http://www.archives.gov/research/holocaust/international-resources/

Відповідний протокол підписали учасники проекту:

Національний архів США

Національний архів Великобританії

Федеральний архів Німеччини

Державний архів у Бельгії

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України

Архів Міністерства закордонних і європейських справ (Франція)

Архів Меморіал де-ля-Шоа (Франція)

Комісія з позграбованого мистецтва в Європі

Конференція з єврейських матеріальних претензій до Німеччини

Німецький історичний музей

Меморіальний музей Голокосту Сполучених Штатів4-6 квітня 2011 р.

У складі української делегації Н. Маковська брала участь у консультаціях з керівництвом Генеральної дирекції Державних архівів Баварії, м. Мюнхен (ФРН)30 березня 2011 р.

Провідний науковий співробітник К. Криворучко виступила на міжнародній конференції «Роль жінки в українському суспільстві: історичний досвід і тенденції»28 березня 2011 р.

Директор архіву Н. Маковська та начальник відділу використання інформації документів О. Єфремова взяли участь у зйомках телепередачі до 25-річниці Чорнобильської трагедії (телеканал «Культура»)12 березня 2011 р.

Провідний науковий співробітник К. Криворучко виступила на відкритті виставки «До дня пам’яті жертв Куренівської трагедії» в Державному архіві м. Києва11 березня 2011 р.

В читальному залі відкрито виставку «Не забудьте пом`янути…», на якій представлено оригінали та копіїї документів з фондів архів про вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка як в Україні, так і поза її межами3 березня 2011 р.

Директор ЦДАВО України Н. Маковська взяла участь у прес-конференції Державної архівної служби України «Архіви для людей: виклики сучасності», яка відбулася у прес-центрі Укрінформу25 лютого 2011 р.

У Новинах на І Національному телеканалі в сюжеті до 140-річчя Лесі Українки про листи видатної української поетеси, що зберігаються у фондах ЦДАВО України, розповідала науковий співробітник архіву К. Криворучко
15 лютого 2011 р.

Заст. директора архіву С. Савлук і начальник відділу формування НАФ та діловодства виступили на семінарі у Фонді державного майна України. Короткотерміновий семінар державних службовців центрального апарату та регіональних відділень фонду було присвячено основним напрямам підготовки документів та їх передаванню на архівне зберігання в установах. Семінар відбувався в режимі online10 лютого 2011 р.

На розширеному засіданні вченої ради Державної наукової сільськогосподарської бібліотеки Національної академії аграрних наук України за плідну співпрацю ЦДАВО України з ДНСБ НААН України в дослідженні історії сільськогосподарської науки Н. Маковській вручено трудову відзнаку Міністерства аграрної політики України «Знак пошани»7 лютого 2011 р.

Спільно з ПП «Архівні інформаційні системи» проведено нараду з питань інформаційного наповнення веб-сайту ЦДАВО України та завершення роботи з впровадження електронної інформаційної системи архіву3 лютого 2011 р.

У ЦДАВО України проходили зйомки сюжету про архів для телеканалу «Культура», в яких брали участь директор Н. Маковська, заст. директора: О. Берковська, А. Обжелян, С. Савлук

Під головуванням заст. директора С. Савлук відбулося чергове засідання ЕПК ЦДАВО України2 лютого 2011 р.

Директор архіву Н. Маковська провела робочу нараду з питань підготовки та проведення у м. Києві виставок архівних документів з нагоди 15-ї річниці Конституції України та 20-ї річниці незалежності України. Обговорювалися тематико-експозиційні плани виставок до цих ювілейних дат1 лютого 2011 р.

Директор архіву Н. Маковська провела робочу нараду з питань підготовки презентації архіву на телеканалі «Культура» відповідно до плану співпраці Держкомархіву України з телеканалом у 2011 р.28 січня 2011 р.

В читальному залі ЦДАВО України експонується виставка архівних документів до Дня пам`яті Героїв Крут22 січня 2011 р.

На Першому національному телеканалі транслювався сюжет із ЦДАВО України про виставку до Дня Соборності України21 січня 2011 р.

В архіві відкрито виставку до Дня Соборності України. Про експозицію журналістам Першого національного телеканалу розповідали заст. директора-головний зберігач фондів ЦДАВО України А. Обжелян, головний спеціаліст відділу використання інформації документів І. Мягкий, науковий співробітник відділу довідкового апарату К. Криворучко12 січня 2011 р.

ЦДАВО України відвідав французький режисер С. Белуа у супроводі перекладача та зав. сектора енциклопедичних досліджень Інституту історії України НАН України В. Васильєва. Директор ознайомила гостей з основними напрямами діяльності установи, джерельною базою архіву, зокрема документами про Голодомор 1932-1933 рр., взяла участь у зйомках сюжету для французького телебачення. У зустрічі брав участь також зав. сектора виставкової роботи О. Лисаківський

Виставки
До 100-річчя Української революції (1917-1921) ЦДАВО України презентує проект «Українська революція: архівні хроніки» детальніше…
Новини
Бренд "Україна зараз"

Бренд "Україна зараз"

детальніше…
5 липня 2019 р.

Запрошуємо ознайомитись із липневою добіркою документів з історії Української революції.

Деталі тут:http://tsdavo.gov.ua/4/webpages/64520418.html

детальніше…
28 червня 2019 р.

В. о. директора ЦДАВО України А. Обжелян, начальник відділу використання інформації документів О. Єфремова та співробітники архіву взяли участь в освітньому тематичному заході “Justice weekend”, організованому Міністерством юстиції України з нагоди відзначення Дня Конституції України в рамках правопросвітницького проекту “Я маю право!”.

детальніше…
Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом’янська, 24
Тел.: (044) 275-36-66
Факс: 275-12-55
© Центральний державний архів вищих органів влади та управління України