17 грудня 2018 р.

100 років визначному українському вченому, історику-джерелознавцю, талановитому педагогу, доктору історичних наук, професору, Заслуженому діячу науки України Марку Якимовичу Варшавчику (17.12.1918 – 27.05.2001).

Народився М. Я. Варшавчик у м. Сміла на Черкащині. Професійну освіту здобув на історичному факультеті Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. У червні 1941 р. іменний степендіат Марко Варшавчик отримав диплом з відзнакою, але не мирна професія історика, а вогненні шляхи Другої світової війни чекали на нього. У складі частин 3-го Гвардійського кавалерійського корпусу він пройшов від України до Берліна, нагороджений чотирма бойовими орденами, численними медалями. Шість перших повоєнних років життя М. Я. Варшавчика пов'язані з Центральним державним історичним архівом УРСР у м. Києві, де він очолював науково-видавничий відділ, був ученим секретарем. З тієї пори особливе місце в його житті посідали архіви. "Для мене архівна школа завжди була тією основою, на якій виростали мої наукові інтереси і створювались наукові праці", - відзначав Марко Якимович. Любов і повагу до архівів, до копіткої, творчої роботи з документами він передавав своїм учням, колегам.


З найтеплішими почуттями згадуємо "університети Варшавчика "– глибоку наукову ерудицію, бездоганну логіку, ораторське мистецтво, чесність, порядність, доброту, тактовність. Марко Якимович з гордістю відносив себе до славетної плеяди шістдесятників, які багато в чому випереджали свій час. Ще в 1970-х М. Я Варшавчик написав слова, які не втрачають актуальності й сьогодні: "Необізнані люди вважають, що писати історію легко: якщо зовсім не вдаватися до джерел, то зібрати їх певну кількість, потім переписати чи переповісти їх, оздобивши текст архівними посиланнями, числом як найбільше – і праця завершена. Але істориком-дослідником можна вважати лише того, хто саме досліджує джерела і майстерно видобуває з них достовірне наукове знання, бачить за джерелами справжнє життя з усіма його складностями та суперечностями, з подоланням старого новим, бачить живих людей".

Пам’ятаємо…

Виставки
До 100-річчя Української революції (1917-1921) ЦДАВО України презентує проект «Українська революція: архівні хроніки» детальніше…
Новини
Бренд "Україна зараз"

Бренд "Україна зараз"

детальніше…
22 січня 2019 року

На сайті архіву доступна виставка до 100-річчя Акту Злуки. Запрошуємо до перегляду:

http://tsdavo.gov.ua/4/webpages/64415538.html

детальніше…
18 січня 2019 р.

У Національному музеї історії України урочисто відкрито виставку до 100-річчя Акту Злуки між УНР і ЗУНР “Лицарям Української Народної Республіки присвячується”.

детальніше…
Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом’янська, 24
Тел.: (044) 275-36-66
Факс: 275-12-55
© Центральний державний архів вищих органів влади та управління України