Чорнобиль. 30 років ліквідації...

30 років тому на долю українського народу випало жорстоке випробування – вибух на Чорнобильській атомній електростанції, від якого здригнулася вся планета. Для мільйонів українців та мешканців пострадянського простору це слово назавжди закарбувалося у пам’яті, стало синонімом скалічених доль, невимовного жалю та довічного болю.


Ліквідація наслідків катастрофи стала величезною соціально-економічною, політичною та морально-етичною проблемою не лише для України, а й для світової спільноти. ЧАЕС стала у центрі її уваги. В Україні було ухвалено чимало відповідних законодавчих актів, урядових постанов про ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи. Але проблема залишається, і кількість документів чорнобильської тематики в архівосховищах постійно зростає.


До 30-х роковин Чорнобильської катастрофи ЦДАВО України підготував виставку документів, яка публікується на сайті архіву. На виставці презентовані документи ЦДАВО з фондів Верховної Ради України (ф.1); Кабінету Міністрів України (ф.2); Міністерства охорони здоров'я України (ф.342); Підвідомчих організацій Міністерства побутового обслуговування населення УРСР та Українського державного союзу об’єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення (ф. 5292, об’єднаний фонд). Документи фіксують діяльність керівництва республіки і держави в зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС, кроки ліквідації трагічних наслідків, дозволяють побачити, що вдалося зробити, а які питання залишаються невирішеними на сьогодні та майбутнє. Закарбували архівні документи й імена людей, які пройшли через війну з радіацією, ціною свого здоров’я та життя врятували не лише Україну, а й увесь світ. Понад шість тисяч імен відважних ліквідаторів аварії на ЧАЕС вписала історія на свої скрижалі. У документах Верховної Ради України зберігаються Укази Президії Верховної Ради УРСР за жовтень-грудень місяці 1986 року “Про нагородження медаллю “За відвагу на пожежі” за самовіддані дії, мужність і відвагу, виявлені при гасінні пожежі на Чорнобильській атомній електростанції та в її зоні”, медаллю “За відмінну службу по охороні громадського порядку” за мужність і відвагу, виявлені при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, “Про нагородження учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Почесною Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР за самовіддану роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції та усуненню її наслідків”, “Про нагородження військових частин Почесною Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР за мужність і самовіддані дії, виявлені особовим складом при ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції”.


Процес усвідомлення багатомірності трагедії Чорнобиля постійно продовжується і поглиблюється. Ми маємо пам`ятати, що під “уламками” вибуху, підступним впливом згубної радіації лишилися люди і земля, на якій вони живуть і будуть жити їх діти. Про це свідчать, нагадують, застерігають архівні документи...

Лист Міністра побутового обслуговування населення УРСР до Ради Міністрів УРСР про виділення дезинфекційно-душевих установок для забезпечення безперебійної роботи по санітарній обробці людей, які безпосередньо приймають участь у ліквідації радіаційної аварії. 3 травня 1986 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 499, арк. 41

Лист Міністра меліорації і водного господарства УРСР до Ради Міністрів УРСР про допомогу у придбанні приладів та споряджень для забезпечення контролю за радіоактивним забрудненням води у відкритих водоймах. 3 травня 1986 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 499, арк. 35

Лист Міністра охорони здоров'я УРСР до Ради Міністрів УРСР про допомогу у придбанні приладів для санітарно-епідеміологічної служби у зв'язку з радіаційною обстановкою на території УРСР та для систематичного контролю й оцінки стану навколишнього середовища. 6 травня 1986 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 499, арк. 34

Рішення Державної Комісії № 277 про прийняття пропозиції Ради Міністрів Білоруської РСР про транзитний прохід вантажних та буксирних суден по річці Прип'ять через 30-кілометрову зону Чорнобильської АЕС. 30 жовтня 1986 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 314, арк. 115

Лист першого заступника міністра закордонних справ УРСР до Ради Міністрів УРСР про візит генерального директора МАГАТЕ Х. Блікса. 11 червня 1990 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 1826, арк. 3

Указ Президії Верховної Ради УРСР “Про оголошення дня 26 квітня “Днем Чорнобильської трагедії”. 29 березня 1990 р.

ЦДАВО України, ф. 1, оп. 16, спр. 4521, арк. 13

Список населених пунктів зони відселення. 26 грудня 1990 р.

ЦДАВО України, ф. 5292, оп. 1ос, спр. 110, арк. 15.

Лист Ради Федерації профспілкових організацій Чернігівської області до Генерального прокурора України Дацюка В. В. про порушення прав дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. 22 грудня 1993 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 3708, арк. 22

Довідка про погодження проекту Розпорядження Президента України “Про схвалення та подання на ратифікацію Верховною Радою України Рамкової Угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського Фонду “Укриття” в Україні”. 19 січня 1998 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 6842, арк. 4

Лист Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи до Кабінету Міністрів щодо прохання розглянути пропозицію про утворення Прикарпатського Регіонального медичного центру реабілітації постраждалих дітей. 1 грудня 1999 р.

ЦДАВО України, ф. 2, оп. 15, спр. 7832, арк. 124

Виставки
До 100-річчя Української революції (1917-1921) ЦДАВО України презентує проект «Українська революція: архівні хроніки» детальніше…
Новини
Бренд "Україна зараз"

Бренд "Україна зараз"

детальніше…
21 серпня 2019 р.

22-23 серпня в приміщенні комплексу споруд центральних державних архівних установ України буде експонуватись оригінал Акта проголошення незалежності України, яким 24 серпня 1991 року було створено самостійну українську державу.

Для входу на територію потрібно мати при собі посвідчення особи

детальніше…
9 серпня 2019 р.

Відбулося засідання експертно-перевірної комісії ЦДАВО України.

На засіданні розглядалися описи справ, номенклатури справ, інструкції з діловодства, положення про експертні комісії, акти про вилучення для знищення документів, подані установами-фондоутворювачами.

детальніше…
Адреса: 03110, м. Київ-110,
вул. Солом’янська, 24
Тел.: (044) 275-36-66
Факс: 275-12-55
© Центральний державний архів вищих органів влади та управління України