“Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се – Молода Україна”. До 165-річчя від дня народження Олени Пчілки

“Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се – Молода Україна”. До 165-річчя від дня народження Олени Пчілки

165 – ту річницю від дня народження Олени Пчілки цього року відзначають шанувальники творчості талановитої, непересічної поетки, праця якої на терені української культури зробила значний внесок до духовної скарбниці свого народу. Майже півстоліття трудилася вона на ниві української літератури і культури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, перекладач, літературний критик, фольклорист, етнограф, видавець, редактор, громадський діяч, вчений-педагог, член-кореспондент АН України. Громадська і політична діяльність О. Пчілки стала міцною основою для відродження української нації. Особливу роль вона відводила молодому поколінню і тому величезне значення надавала вихованню дітей в національному дусі, “щоб не виростали вони перевертнями, щоб звикали вони шанувать своє рідне”.

У 1908 році за участі Олени Пчілки засновано журнал «Рідний край» і додаток до нього «Молода Україна». На той час це був перший і єдиний в Наддніпрянській Україні журнал для дітей українською мовою. Авторами «Молодої України» були: Леся Українка, Борис Грінченко, Михайло Старицький, Спиридон Черкасенко, Надія Кибальчич, Людмила Старицька-Черняхівська, Христя Алчевська, Грицько Григоренко, Олександр Олесь, Микола Фон-Рендель, Сергій Мартос, Марія Ішуніна, Одарка Романова, Валер’ян Тарноградський та інші. Чимало різноманітних за жанрами творів у журналі, підписаних різними псевдонімами, належать перу самої Олени Пчілки. Псевдонімів у письменниці було багато, серед них: Бабуся, Бабуся Олена, О.Б-а, П., К-ч., Кочубеївна, Княжна Кочубеївна, О.Колодяжинська.

На сайті ЦДАВО України увазі користувачів пропонується он-лайн виставка за документами архіву “Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се – Молода Україна”. Презентовані документи – це лише невелика частина творів О. Пчілки та інших авторів “Молодої України”, які увійшли до першого випуску журналу. Машинописний примірник цього випуску зберігся серед документів ЦДАВО України у фонді однієї з дочок Олени Пчілки Ольги Косач — Кривинюк. Всіх, кому небайдужа постать та творчість Олени Пчілки та її талановитих дітей, безперечно, зацікавлять і інші документи цього фонду. Серед них, зокрема, дослідження Ольги Петрівни Косач-Кривинюк “Хронологія життя і творчості Лесі Українки”, спомини Косач-Кривинюк О. П. до своєї роботи “Хронологія життя і творчості Лесі Українки”, копії листів Лесі Українки до рідних та близьких (за 1885-1903 роки), тощо. Ознайомитись з цими документами ви матимете змогу, завітавши до читального залу архіву.

Перейти до вмісту