“Верховна влада безпосередньо належить народові і виявляється через Парламент, скликаний на підставі загального, рівного, таємного, безпосереднього і пропорційного виборчого права, без різниці полу, національності і віри”. До Дня Конституції України.

“Верховна влада безпосередньо належить народові і виявляється через Парламент, скликаний на підставі загального, рівного, таємного, безпосереднього і пропорційного виборчого права, без різниці полу, національності і віри”. До Дня Конституції України

2018 року український народ святкує 22-у річницю Конституції України та 100 років з дня прийняття Конституції Української Народної Республіки (Статуту про державний устрій, права і вільності УНР).

Поява Конституції УНР стала закономірним підсумком розвитку політичного процесу в Україні, започаткованого в березні 1917 р. Вона юридично оформила відродження державності України. Такі норми права як позбавлення громадянства тільки у судовому порядку, свобода пересування, можливість добровільного виходу з громадянства УНР випередили на тридцять років норми, що були зафіксовані Загальною Декларацією прав людини 1948 р.

Для кожного з державних утворень України, що існували в 1917-1921 рр. (Українська Народна Республіка, Західно-Українська Народна Республіка, Українська Держава), першочерговим завданням було вироблення та впровадження конституційних актів, які б юридично закріпили суспільний і державний устрій, порядок утворення та принципи діяльності державних органів, виборчу систему, основні права, свободи і обов’язки громадян.

Документи, презентовані на он-лайн виставці висвітлюють конституційний процес від І Універсалу Української Центральної Ради до незреалізованих проектів Директорії Української Народної Республіки. Хоча більшість з них неодноразово були задіяні в різних проектах, маємо змогу знову й знову вчитатися в документи й усвідомити яким хотіли бачити майбутнє України учасники Української революції.

Перейти до вмісту