“Крила незалежності. Документи з історії української авіації”

В останню суботу серпня в Україні відзначається День авіації – спільне свято військових та цивільних авіаторів і працівників авіаційної промисловості та транспорту. Це свято встановлено Указом Президента України від 16 серпня 1993 року. Крім того, в першу неділю серпня в Україні відзначається День Повітряних Сил Збройних Сил України.

Сьогодні в умовах повномасштабної російської агресії повітряні сили України щомиті захищають наше небо від ворога. Героїзм українських авіаторів у боротьбі з російськими загарбниками неоціненний: вони закривають собою українські міста від ворожих літаків і бомб, рятуючи тисячі життів наших співгромадян.

З нагоди професійних свят – Дня авіації в Україні та Дня Повітряних Сил Збройних Сил України два центральні державні архівиЦентральний державний історичний архів, м. Київ (ЦДІАК України) та Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) підготували онлайн-виставку архівних документів “Крила незалежності. Документи з історії української авіації”.

ЦДІАК України представив документи про започаткування авіації та повітроплавання на українських теренах на початку ХХ ст. Натомість у ЦДАВО України зберігається великий за обсягом інформаційний масив документів з історії авіаційної галузі України, що висвітлює етапи становлення  української авіації у ХХ-ХХІ ст. – із часів Української революції 1917-1921 рр. і фактично до наших днів.

Виставка складається із чотирьох тематичних розділів.

Перший розділ “Авіація та повітроплавання на початку ХХ ст.» містить документи із фондів ЦДІАК України: Канцелярія попечителя Київського навчального округу, м. Київ; Управління гідротехнічних робіт при арміях Південно-Західного фронту (ГІДРОЮЗ); Київська духовна консисторія, м. Київ; Колекції документів діячів науки, мистецтва та культури України; особового фонду родини Терещенків (1870-1919 рр.).

В цьому розділі представлені метричні записи про народження і шлюб видатного українського авіаконструктора Ігоря Івановича Сікорського, а також його листування, вже часів перебування на еміграції в США, із редактором журналу «Крила України» Михайлом Ляховецьким; метричні записи про народження Дмитра Павловича Григоровича, відомого українського авіаконструктора, творця першого в Російській імперії гідроплану, а також Олександра Меркурійовича Пилькевича, українського військового діяча, який на початку 1917 року був командиром 2-го авіаційного дивізіону; особисті документи Федора Фердинандовича Андерса, котрий увійшов в історію як творець першого в Російській імперії дирижабля м’якої конструкції. Зокрема, його прохання розглянути винахід “гідро-аеро-мобіля” від 17 червня 1916 р.; документи, які розповідають про внесок в авіабудування  Федора Терещенка, з-поміж іншого – діяльність його авіамайстерень в маєтку Червоне Бердичівського пов. Волинської губ.

Другий розділ Авіаційна справа 1917-1921 років наповнений документами з фондів ЦДАВО України: Військово-повітряні частини військ Центральної Ради і Української Держави (об’єднаний фонд) (1917-1919 рр.), Військове міністерство Української Народної Республіки (1917-1918 рр.), Головне управління Генерального штабу Української Держави (1918-1919 рр.), 1-ий Український армійський авіаційний загін при 1-ій окремій Запорозькій дивізії (1918 р.), Військове міністерство Української Народної Республіки (1918-1929 рр.), Головне управління Генерального штабу Української Народної Республіки (1918-1921 рр.), Головне управління Військово-повітряного флоту Української Народної Республіки (1918-1920 рр.) та ін.

Серед документів – накази С. Петлюри по Генеральному секретарству справ військових Української Народної Республіки щодо формування 1-го Українського авіазагону при 5-му авіапарку, про призначення підполковника В. Павленка завідуючим авіаційною справою Української Народної Армії, звернення українців Гатчинської авіаційної школи щодо відкриття в Києві Української авіаційної школи, рапорти та звернення військових льотчиків з проханням надати можливість воювати за Україну та зарахувати до авіаційних загонів, листування Голови Української авіації, військового льотчика, підполковника В. Баранова з різними військовими формуваннями, накази по 1-му Українському армійському авіаційному загону при 1-ій окремій Запорозькій дивізії, відомості про кількість зброї, ракет та патронів авіаційних дивізіонів гетьманської армії, накази Інспектора повітряного флоту Української Держави щодо призначення на посади військових льотчиків, список підстаршин та козаків Ескадри повітряних кораблів Військово-повітряного флоту Української Народної Республіки, списки особового складу авіадивізіонів, Положення про Військово-повітряний флот Української Народної Республіки, мапи становища на фронті дієвої армії Української Народної Республіки тощо.

Третій розділ “Становлення української цивільної авіації: 1920-1960 роки” включає документи державних органів авіаційного транспорту України (об’єднаний фонд) (1923-2001 рр.), які розкривають видову палітру напрямів діяльності Українського акціонерного товариства повітряних шляхів сполучення “Укрповітрошлях”, Українського управління повітряних сполучень Всесоюзного об’єднання цивільного повітряного флоту, Українського територіального управління цивільного повітряного флоту Головного управління цивільного повітряного флоту СРСР, Українського управління цивільної авіації Міністерства цивільної авіації СРСР за 1923-1964 рр. Серед документів, зокрема, представлені матеріали про участь Українського акціонерного товариства повітряних сполучень “Укрповітряшлях” у Міжнародній авіавиставці у Берліні у 1928 р., каталоги, буклети, проспекти іноземних фірм по авіації за 1928-1929 рр., які були надіслані Українському акціонерному товариству повітряних сполучень “Укрповітряшлях” для ознайомлення та придбання їх продукції, листування з Головним Управлінням Цивільного Повітряного Флоту та Радою Народних Комісарів УРСР/Радою Міністрів УРСР з питань розвитку та експлуатації цивільного авіаційного транспорту за 40-60 роки ХХ ст.

Друга складова цього розділу представлена документами Центрального комітету Добровільного товариства сприяння армії, авіації та флоту УРСР (ДТСААФ) (1951-1981 рр.): матеріали про підготовку та проведення чемпіонатів із авіамодельного спорту, з літакового спорту, з гелікоптерного спорту в України (афіші, креслення моделей, списки учасників, підсумки змагань) тощо.

Четвертий розділ Авіація України за часів незалежності: період 1991-2004 рр. висвітлений джерельним комплексом документів ЦДАВО України, сформованим з архівних фондів: Адміністрації Президента України, Ради Міністрів Української РСР (Кабінету Міністрів України) та Державних органів авіаційного транспорту України (об’єднаний фонд). Представлені документи висвітлюють різні напрямки роботи урядових органів і підприємств авіаційного транспорту України. Серед них – листування з Кабінетом Міністрів України з основних питань цивільної авіації, інформації щодо розвитку повітряного сполучення між Україною та зарубіжними країнами, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України щодо розвитку авіаційного транспорту України, фінансування загальнодержавних заходів у сфері авіації, документи про участь України у міжнародних авіаційних організаціях, про участь делегації України у роботі колоквіуму з екологічних аспектів діяльності авіації, про вдосконалення управління транспортно-дорожнім комплексом України та створення державного Департаменту цивільної авіації України (Укравіації), виконання Державної програми реалізації Договору по відкритому небу, експлуатації літаків та двигунів, які проектувалися в Україні, про підвищення статусу Національного авіаційного університету тощо.

Архівні документи, презентовані на цій виставці, відображають авіаційну галузь як важливий сектор економіки України, яка визнана світом як потужна авіаційна держава з повним авіаційним циклом, що має ефективну систему державного регулювання авіаційної діяльності, власну профільну освіту, підприємства літакобудування, розвинену мережу аеропортів та сучасну аеронавігаційну систему.

Сьогодні українці борються та працюють на перемогу, у тому числі працівники авіаційної сфери. Військові льотчики піднімають літаки в небо для захисту кожного українця.

Архівісти вітають з професійним святом військових та цивільних авіаторів та працівників авіаційної промисловості і транспорту! Слава Україні! Слава українським героям неба!

У підготовці виставки брали участь:
Олена Єфремова, Наталя Маковська, Лариса Левченко, Ярослав Файзулін,
Тетяна Соломко, Анатолій Демченко, Анастасія Лозун,
Ірина Собко, Марина Кімаковська, Тетяна Мірчук 

Розділ І. “Авіація та повітроплавання на початку ХХ ст.”

Розділ ІІ. “Авіаційна справа 1917-1921 років”

Розділ ІІІ. “Становлення української цивільної авіації:

1920-1960 роки”

Розділ IV. “Авіація України за часів незалежності:

період 1992-2004 рр.”

1992

1993

1994

1995

1996

2000

2001

2004

Перейти до вмісту