25 серпня 2020 р.

До 100-річчя завершення Варшавської битви пропопуємо переглянути виставку “За Wolność нашу і вашу”

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України презентує онлайн виставку до 100-річчя завершення Варшавської битви “За Wolność нашу і вашу”.

Виставка присвячена спільній боротьбі Війська Польського та Армії Української Народної Республіки проти більшовицької Росії, що успадкувала імперські звички “водворения вечного братства и любви во всем мире”.

У серпні 1920 р. українські війська відзначилися при обороні міста Замостя, яка стала однією зі знакових сторінок польської історії. ЦДАВО України, зберігаючи велику кількість фондів українських збройних формувань, акцентує увагу на подіях української історії сторічної давнини.

Представлені документи умовно поділені на блоки і охоплюють значний відтинок часу – від підписання Військової конвенції між Україною та Польщею до ратифікації Угоди між Українською Народною Республікою, Польською Річчю Посполитою, Литвою, Латвією, Естонією та Фінляндією.

Ні героїчна боротьба українського війська, ні напружена дипломатична діяльність не принесли Україні перемоги. Однак війна проти більшовиків продовжувалася і у 1921 р. переросла у потужний повстанський рух. Після 70 років мороку Україна відновила свою державність і здатна з гідністю оцінити жертовний подвиг воїнства.

Похід на Київ. “Але тепер українська армія буде битися не одна…”

Наступ більшовиків. “Щоб знищити всяку думку про самостійність України”

Український та польсько-радянський фронт. І з вірою в святе діло визволення рідної землі”

Оборона Замостя “…Про непохитну твердість та мужність частин Дивізії у всіх тяжких боях, які випадали на їх долю”

Український та польсько-радянський фронт. “Про Ваші побідні успіхи знають по ту сторону фронту …”

Дипломатичний фронт. “В недовгому часі обставини примусять зробити ревізію Ризьких умов…”

Вшанування. “Вкупі пролита кров і спільні могили…”

Перейти до вмісту