ДО ДНЯ ДЕРЖАВНОСТІ УКРАЇНИ ТОП-50 ДОКУМЕНТІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

Цьогоріч – 28 липня український народ вперше відзначатиме День Української Державності як державне свято.

Історія українського державотворення сягає корінням у глибину століть – давня Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике Князівство Литовське, Українська козацька держава, українські державні утворення початку ХХ століття. Від кожного зі згаданих етапів сучасна Україна успадкувала певні атрибути, традиції, цінності. Історія державотворення зафіксована в численних документах, що є безцінними скарбами кожної доби і неспростовними доказами державницьких устремлінь українського народу.

Ці документи відображають розвиток конституційної думки та ідеї української державності у XVI-XX століттях – від II і III Литовських Статутів (1566 і 1588 роки) до Акта проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року).

Історія держав твориться “мечем та пером”. Історія козацької України-Гетьманщини – це історія від Зборівського договору 1649 року, шлях військових перемог і невдач, підписання договорів з Річчю Посполитою, Москвою, Кримським Ханатом, шведськими королями, і до ліквідації інституту гетьманства після усунення від влади Кирила Розумовського.

Прийняття гетьманом Богданом Хмельницьким протекторату Московської держави спиралось на сподівання, що спільна православна віра забезпечить дотримання сторонами взятих на себе зобов’язань, однак це не справдилось. Порушення досягнутих домовленостей та давніх прав козацтва з боку московських урядовців після смерті гетьмана призводило до того, що Військо Запорозьке “…мусило власною кров’ю та відважним повстанням захищати недоторканість своїх законів і вольностей, захист яких сам Бог, месник беззаконня, милостиво підтримував”.

Цим був зумовлений антимосковський виступ гетьмана Івана Мазепи, який продовжив традиції європейської орієнтації країни як у справі боротьби за свободу нації, так і у відновленні союзницьких відносин зі Шведським королівством.  В цей же час була підготовлена перша українська конституція, відома під назвами “Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького”, “Правовий уклад та конституції законів та вольностей Війська Запорозького”, “Уклад прав і вольностей Війська Запорозького та угоди”, “Конституція Пилипа Орлика” чи “Бендерська конституція”.

Наступник Івана Мазепи – гетьман Пилип Орлик, окрім ідеологічного обґрунтування права на незалежність держави, в своїй Конституції задекларував дотримання традиційних демократичних принципів організації державної влади, недопущення перетворення гетьманської влади в деспотичну.

Гетьманщина – козацька держава була знищена Російською імперією, українські землі перетворилися на колонію Москви, а права українського народу зведено нанівець.

І тільки на початку ХХ століття, в часи Української революції 1917–1921 років, український народ зміг відродити власну державність державність у формі УНР, Української Держави гетьмана Павла Скоропадського, Західно-Української Народної Республіки. Однак тоді українська держава не встояла під ударами численних і сильніших ворогів. Більшість українських земель були окуповані російськими більшовиками. Та спротив окупантам (в різних формах) не припинявся ані на мить.

Завдяки зусиллям українського національно-демократичного руху та української діаспори Актом проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року було відновлено українську державність.

Боротьба за незалежність України триває в повномасштабній війні з російською федерацією. В цій війні українці б’ються за ключові цінності – територіальну цілісність і суверенітет України, свободу і демократію.

До Дня Української Державності три центральні державні архіви України – Центральний державний історичний архів у Києві, Центральний державний історичний архів у Львові, Центральний державний архів вищих органів влади та управління підготували підбірку з 50 найважливіших архівних документів з історії українського державотворення, що зберігаються в їхніх фондах.

Перейти до вмісту