«Історія питання: повернення кримських татар на Батьківщину (кінець 1992 – початок 1994 рр.)». До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

«Історія питання: повернення кримських татар на Батьківщину (кінець 1992 – початок 1994 рр.)». До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня – День скорботи і пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня та у два наступні дні 1944 року радянським урядом було депортовано понад 180 тисяч кримських татар – чоловіків і жінок, дітей та людей похилого віку на нові поселення у Центральну Азію. Десятки тисяч з них не дісталися живими до пунктів призначення. Не витримавши нелюдських умов перевезення у товарних вагонах, хвороб, постійного недоїдання, суворого клімату та надважкої фізичної праці, багато людей помирало вже у перші роки депортації.

ЦДАВО України продовжує серію виставок, присвячених Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

До 79-роковин трагічних подій, коли корінний кримськотатарський народ було вислано тоталітарним режимом за межі півострова, пропонується експозиція з архівних документів фонду Кабінету Міністрів України початку 90-х років ХХ-го ст. щодо повернення кримськотатарського народу на свою Батьківщину.

На виставці представлені архівні документи, що хронологічно охоплюють період з кінця 1992 р. початок 1994 р., включені до 3 тематичних розділів.

До Розділу І «Повернення депортованих кримських татар на Батьківщину» ввійшло офіційне листування державних установ щодо реалізації програми повернення депортованих громадян в Крим та про взаємовідносини органів державного управління із представниками Меджлісу та політичними організаціями кримськотатарського народу.

У Розділі ІІ «Діяльність Республіканської комісії у справах депортованих народів Криму» увійшли документи, у яких порушуються питання про поліпшення роботи з облаштування депортованих народів та рекомендації щодо роботи Республіканської комісії у справах депортованих народів Криму.

Документи, представлені у Розділі ІІІ «Меджеліс про приватизацію в Криму», переважно, – листування Меджлису з законодавчою владою України про необхідність вжиття термінових заходів щодо забезпечення законних інтересів та прав кримськотатарського народу у зв’язку із приватизацією в Криму.

На знак пам’яті про сотні тисяч кримських татар, безжально вигнаних, вбитих і знищених віддаємо глибоку шану представникам кримськотатарського народу (киримли), які, знайшли у собі сили вистояти й не скоритися тоталітаризму заради відродження своєї традиційної ойкумени, багатовікової історії, традицій і культури.

Віримо, що разом українці й кримські татари дадуть відсіч російському загарбнику і звільнять окуповані землі заради майбутнього процвітання України та щастя всіх її народів!

Віримо в перемогу! Крим – це Україна! Ми – єдині! Разом – переможемо!

Розділ І. Повернення депортованих кримських татар на Батьківщину

1.1. Евакуація кримських татар із зони бойових дій в Абхазії до Республіки Крим

Розділ ІІ. Діяльність Республіканської комісії у справах депортованих народів Криму

Розділ ІІІ. Меджеліс про приватизацію в Криму

Перейти до вмісту