День пам’яті жертв політичних репресій відзначається в Україні згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року щорічно у третю неділю травня. Вшановуючи пам’ять жертв, – не забуваємо трагічну історію терору. Під страшну хвилю масових політичних репресій, що вкрила Україну ще на початку 20-х років ХХ століття, потрапили майже всі верстви українського населення: науковці, політики, військові, священники, представники культури, селянство. Про репресованих архівістів і архіви розповідає розміщена на сайті Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України (ЦДАВО України) виставка «Виявлений як ворог народу…», з якою можна ознайомитися за покликанням https://tsdavo.gov.ua/vystavky/pamyatni-daty/vyyavlenyj-yak-vorog-narodu-do-dnya-pam-yati-zhertv-politychnyh-represij/. Розміщена в рубриці «Гортаючи архівні сторінки» добірка архівних документів «Вони не зрікаються віри в … самостійність України» (https://tsdavo.gov.ua/novyny/vony-ne-zrikayutsya-viry-v-samostijnist-ukrayiny/) розповідає про процес засудження 45 представників інтелігенції України по так званій справі «Спілки визволення України (СВУ)», що стала прологом великого терору в Україні. Ще одна добірка рубрики присвячена Лесю Курбасу – українському режисеру, засновнику експериментального театру «Березіль», драматургу та актору, публіцисту і перекладачу, теоретику театру, якого сталінські кати розстріляли 3 листопада 1937 р. на Соловках ( див.: https://tsdavo.gov.ua/novyny/iz-suzirya-rozstrilyanogo-vidrodzhennya-les-kurbas/).
Пропонуємо Вашій увазі добірку архівних документів з фондів ЦДАВО України, що ілюструє тернистий шлях повернення пам’яті про жертв Великого терору, зокрема і тих, місцем поховання яких став Биківнянський ліс. За різними даними, свій останній спочинок тут знайшли десятки тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних переважно у позасудовому порядку органами НКВД у Києві. За радянських часів у 1944, 1971 і 1987 рр. в Биківні працювали три спеціальні урядові комісії, кожна з яких приходила до однозначного висновку: в Биківнянському лісі поховані жертви нацистських окупантів. Завдяки зусиллям громадськості, численним публікаціям в пресі, оприлюдненню свідчень очевидців 21 березня 1989 року, остання урядова комісія у зміненому складі засвідчила, що рештки тисяч людей, знайдені у Биківнянському лісі, належать жертвам масових політичних репресій сталінського режиму 1937-1941 рр.
Вшановуємо пам’ять жертв політичних репресій, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відроджуємо національну пам’ять…



















































