До 160-річчя від дня народження Володимира Вернадського

До 160-річчя від дня народження Володимира Вернадського (1863–1945) – вченого-енциклопедиста, філософа, природодослідника, основоположника геохімії, біогеохімії, радіогеології, творця теорій: про біосферу та ноосферу, про провідну роль живих істот у геохімічних процесах, еволюційної про походження мінералів, організатора і першого президента Української Академії наук, засновника Національної бібліотеки Української Держави, почесного члена багатьох іноземних академій і наукових товариств.

Народився В. І. Вернадський в Петербурзі в сім’ї економіста. Дитячі роки провів у Полтаві та Харкові, бував у Києві. У 1873 р. він вступив до першого класу Харківської гімназії, де провчився три роки. Закінчив природниче відділення фізико-математичного факультету Петербурзького університету в 1885 р. Впродовж 1988–1890 рр. навчався у Німеччині та Франції. У 1898 р., після захисту докторської дисертації став професором Московського університету. 1911 р. на знак протесту проти порушення університетської автономії подав у відставку. Як академік Петербурзької Академії наук створив геологічний та мінералогічний музей Академії в 1914 році.

У 1917–1921 рр. працював в Україні. Очолював Комісію з організації Української Академії наук та Національної бібліотеки, а також Комісію з питань вищої школи. Був першим Головою-Президентом Української Академії наук. Протягом 1920–1921 рр. – професор Таврійського університету. Потім повернувся до Петрограду. За його участі були створені Державний радієвий інститут (1922 р.), Комісія з історії знань (1922 р.), біогеохімічна лабораторія (1924 р.) РАН, директором якої він був до кінця свого життя.

В. І. Вернадський автор понад 400 наукових праць, опублікованих за життя, сотень інших, опублікованих пізніше. Його ім’я було присвоєно Національній бібліотеці України, Інститутові загальної та неорганічної хімії Національної Академії наук України. Президією Національної Академії наук України заснована премія імені Вернадського.

ЦДАВО України підготовлено тематичну добірку документів, що висвітлюють діяльність В. І. Вернадського під час його головування в Комісії з організації Української Академії наук і Національної бібліотеки та Комісії з питань вищої школи. Серед представлених документів – закон про заснування Української Академії наук, копія наказу про затвердження В. І. Вернадського Головою-Президентом Академії наук, листування та інші не менш цікаві документи.

Перейти до вмісту