Душа на сторожі. До 110-ї річниці з дня народження Олени Теліги

Душа на сторожі. До 110-ї річниці з дня народження Олени Теліги

Олена Теліга … Одна з блискучих постатей українських жінок-відвойовниць незалежності України.

За словами Д. Донцова, була вона «поеткою вогненних меж», що кликала на шлях боротьби за святу ідею – визволення України. За цю святу ідею розстріляна у 35 років нацистами в Києві у Бабиному Яру.

Світло її зорі десятиліттями не могло пролитись на рідну землю через нашарування ідеологічної темряви і брехні.

Фонди ЦДАВО України зберігають дорогоцінні тепер для української історії документи, що дозволяють «торкнутися» деяких сторінок життя і творчості Поетки, родини Шовгенових та Теліг.

Пропонуємо до Вашої уваги архівні свідчення періоду навчання Олени Шовгенової в Подєбрадах і Празі, де друзі (недавні вояки армії УНР) допомагали не тільки опановувати математику й українську мову, а й надавали уроки національного самоусвідомлення, поступово формуючи з Олени палку українську патріотку.

В особовому фонді іншого поета-емігранта Бориса Гомзина серед сотень аркушів зберігся пожовклий листочок молоденької Олени Шовгенової з поезією «Тільки вечір злітає на місто». Це поки що єдиний виявлений в Україні поетичний рукопис О. Теліги, підписаний її дівочим прізвищем. Архівне зібрання Культурно-наукового видавництва Українського нацiонального об’єднання в Празi (ф. 4036) вміщує машинописні екземпляри збірки поезій Олени Теліги «Душа на сторожі». Починається збірка поезією «П’ятнадцята осінь», із зазначенням місця написання – Ворохта. Саме тут у липні 1935 року Олена згадувала про « в боях ранений, мій трагічний Київ», який вона змушена була залишити у травні 1922, тікаючи разом з матір’ю і братом в еміграцію, до батька Івана Шовгенова, колишнього міністра УНР, а тоді вже ректора Української Господарської Академії в Чехословаччині, в Подєбрадах.

Представляємо також листи та листівки Олени Теліги до Марії Донцової, Галини Журби та Ксенії Світлик; фотографії, серед яких й рідкісне фото, на якому Олена Теліга серед членів редакції газети «Українське слово»; поштівки із зображенням місць, де перебувала Поетка.

Безперечно, ця добірка є лише невеликим штрихом до портрету Олени Теліги, поетична й героїчна Душа якої і зараз на сторожі нашого святого Києва і незалежної України.

Перейти до вмісту