«Йому випало бути біля державного керма на крутому повороті історії». Виставка архівних документів до вшанування пам’яті першого Президента незалежної України Леоніда Кравчука

«Йому випало бути біля державного керма на крутому повороті історії». Виставка архівних документів до вшанування пам’яті першого Президента незалежної України Леоніда Кравчука

З метою гідного вшанування пам’яті видатного державного та політичного діяча, Героя України, Президента України у 1991 – 1994 роках, Голови Верховної Ради України у 1990-1991 роках Кравчука Леоніда Макаровича, ураховуючи його винятковий внесок у здобуття Україною незалежності та її подальшу розбудову та з метою виконання Указу Президента України від 11 травня 2022 року № 330/2022 «Про вшанування пам’яті Л. Кравчука» Центральний державний архів вищих органів влади та управління України підготував виставку архівних документів «Йому випало бути біля державного керма на крутому повороті історії».

Леонід Кравчук відіграв визначальну роль у здобутті Україною самостійності та незалежності. Перебуваючи на посаді голови Верховної Ради України у 1990-1991 роках, Леонід Кравчук 24 серпня 1991 року підписав постанову Верховної Ради та Акт про проголошення незалежності України.

Як позапартійний кандидат Леонід Кравчук переміг на перших президентських виборах у незалежній Україні, що відбувалися 1 грудня 1991 року, здобувши перемогу вже у першому турі (19 643 481 голос — 61,59%). У цей же день відбувався Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. Підтримка українців склала понад 90%.

8 грудня 1991 року як Президент України Леонід Кравчук разом з Борисом Єльциним і Станіславом Шушкевичем підписав Біловезьку Угоду про кінець існування Радянського Союзу.

У 1994 році Кравчук програв президентські вибори Леоніду Кучмі, але залишився у політиці та кілька разів ставав депутатом Верховної Ради України.

Постать Леоніда Кравчука завжди викликала суперечки та кардинально протилежні оцінки його діяльності. Але в масштабі новітньої історії, він став значною фігурою на піку своєї державницької діяльності, і чим далі, тим більш виразним, видатним, непересічним і необхідним для України.

10 травня 2022 року перший Президент незалежної України відійшов у вічність…  Вшановуючи пам’ять Леоніда Кравчука як першого Президента незалежної України,  ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор Пасічник зауважив: «Леонід Кравчук надзвичайно любив Рівненщину – свою маленьку Батьківщину і Острозьку академію. І він безмежно любив Україну. Я дуже близько знав цю людину. Часто зустрічався з Леонідом Кравчуком. Завжди дивувався гнучкості його мислення, яке не збігалося з поважним віком. Навіть в голову не приходило, що хвороба так швидко забере його від нас. Ми багато робили для Острозької академії. Ми розробили план близької, середньої і дальньої перспективи розвитку Острозької академії. Це була людина з великої літери. Я абсолютно відповідаю за свої слова, що серед керівництва, з яким мені випала честь зустрічатися, такого високого інтелекту у людини я не зустрічав. Леонід Кравчук був справжнім українським інтелігентом. Господь Бог його наділив особливим талантом і беріг для того, щоб він став першим Президентом незалежної України. Упевнений, що фундамент, закладений Леонідом Макаровичем, настільки став міцним, що на ньому будується і сучасна Україна. Пригадую один з його афоризмів: «Не чекай, коли тебе нагородить держава. Нагороджуй державу своєю працею і вона тобі завжди віддячить або сьогодні, або завтра». Наша держава сьогодні воює, захищає свою землю від московського загарбника, тому Україні не зовсім до увіковічення пам’яті Леоніда Кравчука. Але настане завтра і завтра буде наша перемога. У цьому не сумнівається ніхто».

До виставки увійшли документи з архівних фондів Адміністрації Президента України та Верховної Ради України. Хронологічні рамки документів виставки охоплюють великий за обсягом та інформаційно насичений період історії України, 1990-1994 роки, і розподілені у чотири розділи.

І. Леонід Кравчук – голова Верховної Ради Української РСР (1990-1991 рр.).

1. Перші кроки розробки нової Конституції України

2. На шляху до ринкової економіки

3. Про право власності на землю

4. Щодо Договору про Союз Суверенних Держав

II. «До суверенної України». Документальні свідчення

(1990-1991 рр).

1. Питання релігійних відносин

2. Про стабілізацію суспільно-політичної ситуації в Кримській області

3. Про передачу підприємств і організацій, що розташовані на території Української РСР у власність республіки

4. Про проведення на території Української РСР референдуму. 1991 р.

5. Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні

6. Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

7. Про структуру державного управління

 

ІІІ. Леонід Кравчук — народний депутат України (1990 р., 1994 р.).

 

ІV. Леонід Кравчук – перший Президент незалежної України (1991 — 1994 рр.).

1. Заснування поста Президента Української РСР

2. Вибори Президента України. 1991 рік

3. Документи про вибори Л. М. Кравчука Президентом України

4. Перші законодавчі акти незалежної України, підписані Президентом України Леонідом Кравчуком

5. Добірка указів та розпоряджень, підписаних Президентом України Леонідом Кравчуком у 1992-1994 роках

Перейти до вмісту