Шлях до правової держави: конституційний процес 1990 – 1996 рр.

                                                                                 «Ставиться на голосування  проєкт Конституції України.

За – 315. Прийнято.

Є Конституція!»

О. Мороз.

 

      Цього року, 28 червня у День Конституції України, Український народ відзначає   28-у річницю прийняття Конституції України. Це – єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: «Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом – Днем Конституції України».

     До Дня Конституції України Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) підготував онлайнову виставку документів «Шлях до правової держави: конституційний процес 1990–1996 рр.».

      На виставці представлені документи з фонду № 1 «Верховна Рада Української РСР/України», а саме – Конституційної Комісії Верховної Ради України та Комісії Верховної Ради України з питань правової політики і судово-правової реформи за 1990-1996 роки, які відображають конституційний процес незалежної України.

       Серед документів стенограми засідання Комісії Верховної Ради Української РСР по розробці нової Конституції Української РСР, Концепція нової Конституції України, схвалена Верховною Радою Української РСР 19 червня 1991 року, інформація з системи «РАДА» за результатами поіменного голосування питання щодо назви робочого проєкту «Конституція України», документи міжнародних симпозіумів та конференцій, зауваження та пропозиції міжнародних фахівців до проєкту нової Конституції України, звернення Президента України Леоніда Кучми до Верховної Ради України щодо відновлення конституційного процесу, пропозиції народних депутатів України до проєкту Конституції України тощо та Конституційний Договір між Президентом України та Верховною Радою України про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України від 1995 року, протокол засідання п’ятої сесії Верховної Ради України щодо обговорення проєкту Конституції України від 28 червня 1996 року, Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року та закон України «Про прийняття Конституції України і введення її в дію» від 28 червня 1996 року.

       ЦДАВО України зберігає чималий джерельний комплекс документів конституційного процесу, який тривав з 1990 по 1996 рік. За цей час Верховній Раді Української РСР/України для обговорення було запропоновано 15 проєктів Конституції України від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. 

        Згідно протоколів засідань п’ятої сесії Верховної Ради України (які теж зберігаються в ЦДАВО України та частково представлені на виставці) обговорення проєкту нової Конституції України тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проєкт на одному засіданні без перерв. У результаті палких дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. «За» ухвалення нової Конституції України проголосували 315 народних депутатів.

За оцінками вітчизняних та зарубіжних експертів, Конституція України належить до найдемократичніших у світі. Прийняття нової Конституції України Верховною Радою України – це історична подія, що знаменувала утвердження суверенної України, заклала фундамент для її становлення як демократичної, соціальної і правової держави, яка забезпечує  права і свободу людини та громадянина. І це саме ті цінності, за які зараз бореться Український народ.

 

1990 рік


1992 рік


1993 рік


1994 рік


1995 рік


1996 рік

Перейти до вмісту