Народився Євген Чикаленко 21 грудня 1861 р. в селі Перешори на Одещині. Навчався на природничому факультеті Харківського університету. За участь у радикальному студентському гуртку був змушений переїхати до Перешор, де перебував під наглядом поліції. Згодом став успішним агрономом, видав низку праць про сільське господарство. У 1900 р. переїхав до Києва, де займався громадською діяльністю. Був активним членом «Старої громади» (з 1900 р.), Української демократичної партії (з 1904 р.), Української демократично-радикальної партії (з 1905 р.), у 1908 р. був ініціатором заснування Товариства українських поступовців і його фактичним головою. Співпрацював з українськими виданнями. Був видавцем щоденної української газети «Громадська думка», потім – «Рада», працював редактором. Був фундатором освітніх організацій, ініціатором численних громадських заходів. Матеріально підтримував молодих літераторів. Брав участь у складанні словника Б. Грінченка. На початку 1919 р. виїхав до Галичини, звідти – до Польщі, Австрії. З 1925 р. жив у Подєбрадах (Чехословаччина). Автор «Спогадів» та «Щоденника 1917–1919».
У ЦДАВО України в особовому фонді українського письменника, публіциста, політичного і державного діяча Володимира Винниченка (ф. 1823) збереглися оригінали листів, написані Є. Чикаленком. Серед них є і лист до В. Винниченка, написаний, коли меценат тільки почув про нього: «…Дійшла до мене радісна звістка, що Ви написали щось дуже гарне; кажуть, що річ ся написана очевидячки талановитою людиною. Дай Боже! Але я такий неймовірний, що ще, признаться, боюсь радіти – може се написано випадково, може довелось авторові чути, бачити і він під свіжим вражіннєм сфотографував гарно, а може почув оповідання і стенографічно записав. Я так давно сподіваюсь талановитого письменника, так давно його шукаю, всіх розпитую, що вже й надію загубив, якось вже й не віриться, що він колись у нас буде. А тим часом, поживем – побачим, пробуте, хто його може вгадати, а може з Вас виробиться письменник, що глибокою борозною прооре по нашій ниві, покине на їй глибокий слід».
Крім того, у ЦДАВО України зберігаються документи Комітету фонду ім. Є. Х. Чикаленка при Українському академічному комітеті в м. Празі (ф. 4380). Серед документів – протоколи наради у справі вшанування пам’яті Євгена Чикаленка, скликаної за ініціативою Української господарської академії, листування з товариствами «Просвіта» і Науковим товариством ім. Т. Г. Шевченка у м. Львові, окремими особами про збирання коштів на потреби комітету, підготовку до друку наукових праць і спогадів мецената.