До 26-ї річниці Конституції України «Україна заслуговує на європейське майбутнє: Членство України в міжнародних організаціях»

До 26-ї річниці Конституції України «Україна заслуговує на європейське майбутнє: Членство України в міжнародних організаціях»

“Українці належать до європейської родини,
вони одні з нас і ми хочемо, щоби вони були з нами”.

Голова Європейської комісії
Урсула фон дер Ляєн

День Конституції України щороку відзначається 28 червня. У цей день, 1996-го року, о 09 годині 18 хвилин, український народ вперше отримав Конституцію незалежної України.

У конституційному процесі незалежної України відбився непростий шлях молодої демократії до соціально-правових стандартів та цінностей об’єднаної Європи. Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у світі Конституцією незалежної української держави. Сьогодні український народ і вся світова громадськість визнає, що Україна має Конституцію, яка відповідає європейським вимогам до такого виду законодавчих актів. У ній закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян.

Прийняття Конституції України 1996 року суттєво вплинуло на формування зовнішньої політики держави, адже Основний Закон України був орієнтований на кращі міжнародні традиції державного будівництва, втілив численні стандарти Ради Європи. У ст. 18 Конституції України проголошується, що «зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва із членами міжнародного співтовариства за загальними принципами і нормами міжнародного права». Крім цього, міжнародна співпраця дає можливість використання та долучення до кращого світового досвіду та вироблення перспективної моделі розвитку України.

***

До 26-ї річниці Конституції України ЦДАВО України підготував виставку архівних документів «Україна заслуговує на європейське майбутнє: Членство України в міжнародних організаціях».

До виставки увійшли документи з архівних фондів Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України. Інформаційно насичені та великі за обсягом комплекси документів з архівних фондів ЦДАВО України висвітлюють участь України у міжнародних організаціях та ґенезу зовнішньої політики держави. Членство в міжнародних організаціях надає Україні можливість взаємодії практично з усіма державами світу в межах багатосторонньої дипломатії.

Хронологічні рамки документів виставки охоплюють період членства України в міжнародних організаціях з 1945 до 2003 року та утворюють чотири тематичні розділи.

* * *

До першого розділу «Глобальні міжнародні організації» включені документи про входження Української РСР до Організації Об’єднаних Націй (ООН), покликаної зміцнювати зв’язки між країнами. Це – глобальна міжнародна організація, створена для підтримки та зміцнення міжнародного миру, безпеки та розвитку співробітництва між країнами. На онлайновій виставці ЦДАВО України експонується цифрова копія оригіналу Указу Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Статуту Організації Об’єднаних Націй», фотокартка учасників делегації Української РСР на Міжнародній конференції у Сан-Франциско, Тимчасова угода, укладена представленими на Конференції Об’єднаних Націй у Сан-Фрациско урядами щодо створення Міжнародної Організації, Статут Організації Об’єднаних Націй, Статут Міжнародного Суду, започаткованого як головний судовий орган Об’єднаних Націй.

Україна заявила про своє бажання приєднатися до Ради Європи 14 липня 1992 року. 16 вересня 1992 року Верховній Раді України було надано статус «спеціально запрошеного гостя» в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), що дозволило депутатам Верховної Ради України брати участь в роботі Асамблеї. Згідно зі ст. 9 Конституції України «Чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України». Визначною подією, з точки зору завершення складної і тривалої процедури вступу України до Ради Європи, стало засідання Комітету Міністрів Ради Європи, яке відбулося 19 жовтня 1995 року. Комітет Міністрів Ради Європи одностайно ухвалив резолюцію про запрошення України стати 37-м членом організації і приєднатися до її Статуту. До складу першого блоку онлайнової виставки увійшла цифрова копія оригіналу Закону України «Про приєднання України до Статуту Ради Європи» від 31 жовтня 1995 р.

* * *

Членство нашої держави в міжнародних організаціях, таких як ООН і Рада Європи, ратифікація базових для цих організацій документів є суттєвими чинниками, що впливають на формування основних начал побудови судової системи й діяльності судів і правоохоронних органів, які закріплені Конституцією України.

Другий розділ виставки «Безпекові та правоохоронні організації» презентує документи про вступ України до Міжнародної організації кримінальної поліції «Інтерпол» з правами повноправного члена-учасника. У 1992 році Україна стала членом Інтерполу. Національне Центральне Бюро Інтерполу в Україні займається боротьбою із злочинами у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також злочинами міжнаціонального характеру, вчиненими із застосуванням вогнепальної зброї та вибухових речовин, незаконним обігом наркотиків, нелегальною міграцією тощо.

На виставці експонуються цифрові копії документів щодо участі України в Міжнародному трибуналі з морського права, а саме копія оригіналу Закону України «Про ратифікацію Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права 1982 року та Угоди про виконання Частини ХІ Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права 1982 року», документи Підготовчої Комісії Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань – Закон України «Про ратифікацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань», «Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань», головна мета яких полягала у запровадженні заборони на всі ядерні випробування – наземні, підземні, в атмосфері та під водою; документи щодо участі України у Гаазькій конференції з міжнародного приватного права (2003). Підставою для набуття членства в цій міжнародній організації став Закон України «Про прийняття Статуту Гаазької конференції з міжнародного приватного права» і сам «Статут Гаазької конференції з міжнародного приватного права».

* * *

До третього розділу «Економічні, фінансові та промислові організації» увійшли документи щодо участі України в Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку, в Міжнародному валютному фонді, Міжнародному банку реконструкції та розвитку, в Міжнародній фінансовій корпорації, Міжнародній асоціації розвитку та Багатосторонньому агентстві по гарантіях інвестицій. Передусім йдеться про Указ Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Статуту спеціалізованої установи ООН «Організації ООН по промисловому розвитку (ЮНІДО)» від 20 травня 1985 року та інші документи. Членство України у Всесвітній митній організації, головною метою якої є підвищення ефективності роботи митних служб країн-членів організації, на онлайновій виставці репрезентує цифрова копія постанови Верховної Ради України від 19 червня 1992 року «Про приєднання до Конвенції про створення Ради митного співробітництва 1950 року». Членство України в Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) на виставці представлено цифровою копією оригіналу Указу Президента України «Про членство України в Європейському банку реконструкції та розвитку» від 14 липня 1992 року. В серпні 1992 року Україна підписала статутні документи Європейського банку реконструкції та розвитку та прийняла відповідні умови та обов’язки члена цієї міжнародної фінансової інституції, завдяки чому набула статусу країни-члена ЄБРР. На сьогодні ЄБРР залишається одним з провідних інвесторів в економіку України, вкладення якого мають комплексний характер.

* * *

У четвертому розділі виставки «Документи про вступ України до міжнародних організацій, про прийняття статутів та ратифікацію конвенцій» публікується великий масив цифрових копій документів, до якого увійшли закони України, укази, розпорядження Президента України, укази, постанови Верховної Ради України (Президії Верховної Ради УРСР), постанови Кабінету Міністрів України та документи до них, листування щодо участі України в європейських конференціях, ратифікації конвенцій, угод та статутів міжнародних організацій.

Зараз, коли триває повномасштабна російсько-українська війна, отримання Україною статусу кандидата в члени Європейського Союзу є потужним сигналом підтримки та солідарності європейської та всієї міжнародної спільноти з Україною, яка сьогодні захищає Європу, її цінності та безпеку. Віримо в Перемогу України та її європейське майбутнє як повноправного члена Євросоюзу!

Розділ перший «Глобальні міжнародні організації»

1. Організація Об’єднаних Націй

1945 рік

 

Тимчасова угода, укладена представленими на Конференції Об’єднаних Націй у Сан-Фрациско
урядами щодо створення Міжнародної Організації. 1945 р.

Статут Організації Об’єднаних Націй. 1945 р.

Статут Міжнародного Суду, започаткованого Статутом Об’єднаних Націй як головний судовий орган Об’єднаних Націй. 1945 р.

Підписи представників держав під Статутом Організації Об’єднаних Націй та Статутом Міжнародного Суду. 1945 р.

2. Рада Європи 1995 рік

 

Розділ другий «Безпекові та правоохоронні організації»

 

1. Міжнародна організація кримінальної поліції – Інтерпол. 1992 рік

 

2. Міжнародний трибунал з морського права. 1999 рік

 

3. Підготовча Комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. 2000 рік,

Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань. 2000 рік

 

4. Гаазька конференція з міжнародного приватного права. 2003 рік

 

Розділ третій «Економічні, фінансові та промислові організації»

 

1. Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку. 1985 рік

2. Міжнародний валютний фонд. 1992 рік

 

3. Всесвітня митна організація. 1992 рік

 

4. Європейський банк реконструкції та розвитку. 1992 рік

 

Розділ четвертий «Документи про вступ України до міжнародних організацій, про прийняття статутів та ратифікацію конвенцій»

 

Закони, укази, постанови Верховної Ради України (Президії Верховної Ради УРСР) щодо участі України (Української РСР) в міжнародних організаціях, ратифікації конвенцій, угод, статутів
1949 рік

 

1954 рік
Заключний акт Міжурядової конференції щодо захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту, Гаага. 1954 р.

Витяг з Конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту. 1954 р.

1956/1957 рік
Документи про ратифікацію Статуту Міжнародного Агентства по атомній енергії (указ про ратифікацію та витяг зі Статуту)

1962 рік
Про визнання Українською РСР Гаазьких конвенцій 1899 і 1907 років про мирне розв’язання міжнародних спорів

1967/ 1968 рік
Документи про ратифікацію Конвенції про заснування Всесвітньогї організації інтелектуальної власності (указ про ратифікацію та витяг зі Статуту)

1989 рік
Указ Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів…»

1993 рік
Про вступ України в члени Міжнародного центру наукової та технічної інформації та приєднання до Конвенції про Європейську організацію супутникового зв’язку

1994 рік
Документи про приєднання до міжнародних конвенцій про захист живої природи

1996 рік
Про вступ Уряду України до Європейської Конференції Міністрів транспорту

1997 рік
Про ратифікацію Угоди про заснування Чорноморського банку торгівлі та розвитку

1998 рік
Закони України про ратифікацію Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та Договору до Енергетичної Хартії

1999 рік
Закони України про ратифікацію Статуту Організації Чорноморського Економічного Співробітництва та протоколу до Статуту Всесвітнього поштового союзу

1998 /1999 рр.
Про підписання Україною Статуту Об’єднаного інституту ядерних досліджень

2001 рік
Документи про підписання Україною Міжнародної конвенції ЄВРОКОНТРОЛЮ щодо співробітництва у галузі безпеки аеронавігації

2002 рік
Документи про прийняття Україною Статуту Міжнародної організації з міграції

2003 рік
Документи про прийняття Україною Статуту Продовольчої та сільськогосподарської організації Організації Об’єднаних Націй
та приєднання до Конвенції про міжнародні залізничні перевезення

Перейти до вмісту