Спільна виставка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та Державної наукової архівної бібліотеки м. Київ “До Дня Соборності України”

22 січня – визначна дата в історії України, яка увінчує дві події, що стали символами державотворення та національної єдності: проголошення Четвертого Універсалу Української Центральної Ради (1918 р.) та підписання Акта Злуки між Українською Народною Республікою і Західноукраїнською Народною Республікою (1919 р.).

З цієї нагоди Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) та Державна наукова архівна бібліотека, м. Київ (ДНАБ, м. Київ) підготували онлайн виставку, на якій представили архівні документи та газетні матеріали, що відображують події Української революції 1917–1921 рр. та діяльність українських державних, політичних, громадських діячів, які опинилися в еміграції та продовжували ширити ідею незалежності і соборності України серед українських емігрантів та міжнародної спільноти.

Мета цієї виставки – вшанувати героїчне минуле та нагадати про важливість національної єдності для майбутнього України.

Серед представлених документів із фондів ЦДАВО України – Четвертий Універсал Української Центральної Ради (1918 р.), Звернення (Грамота) Президії Національної Ради і Ради Державних Секретарів Західноукраїнської Народної Республіки до Директорії УНР про урочисте проголошення з’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку, оригінал Універсалу Директорії Української Народної Республіки про Злуку ЗУНР та УНР (1919 р.), який визнано унікальним документом Національного архівного фонду, а також протоколи засідань, кореспонденція, фотодокументи.

Відомо, що проголошення Четвертого Універсалу УЦР та Універсалу Директорії УНР про Злуку УНР і ЗУНР знайшло широкий відгук у пресі. Унікальним джерелом стали газетні публікації з фондів ДНАБ, м. Київ та ЦДАВО України, які відображають настрої в тогочасному суспільстві – панування атмосфери піднесення та надії на майбутнє України. Українські видання  підкреслювали історичну важливість цих документів, публікували та аналізували їхні тексти, висвітлювали позиції політичних діячів («Золочівське слово», «Народ», «Нове життя», «Република» та ін.).

Українські діячі в еміграції продовжували публікувати в пресі статті, в яких закликали зберігати ідею соборної незалежної України, аналізували помилки того часу та наголошували на важливості єдності серед українців, викривали репресії, що проводилися окупаційною радянською владою в Україні. Так, на виставці представлено статті журналу «Тризуб» із зібрань ДНАБ, м. Київ. Цей журнал було засновано з ініціативи Симона Петлюри, В’ячеслава Прокоповича та Павла Чижевського. Він видавався українською еміграцією в Парижі (1925–1940 рр.) і був неофіційним органом державного центру Української Народної Республіки на еміграції. На сторінках «Тризуба» регулярно публікувалися статті присвячені ключовим подіям української історії, зокрема, прийняттю Четвертого Універсалу УЦР та Акту злуки. До уваги відвідувачів виставки представлено окремі із них: «Заповіт С. Петлюри: «Пам’яті полеглих за державність» (1927 р.), «Від Уряду Української Народної Республіки», «Десятиліття проголошення української державної незалежності» (1928 р.), «Свято 22 січня в Парижі» (1937 р.) та ін.

Також із зібрань ДНАБ, м. Київ до виставки увійшли публікації «Свято злуки українських земель» (1934 р.), «22 січня» (1936 р.), «Великі роковини» (1938 р.), які вийшли в найстарішій  українській газеті в США «Свобода» («Svoboda» – анг.).

Частина представлених документів на виставці також стосується діяльності Комісії, яку було створено для організації відзначення п’ятиріччя проголошення самостійності України (1922–1923 рр.). Цікавими для дослідників будуть й документи із фондів «Документи і матеріали українських емігрантських установ, організацій та різних осіб» (колекція) та «Уряд Української Народної Республіки в екзилі» (ЦДАВО України): афіша концерту, організованого Українською національною молоддю у Празі (1923 р.), оголошення й програми заходів до Свята Державності і Соборності України (22 січня 1918 і 1919 рр.), що проводилися в США і Канаді у 1950-х – 1960-х роках, листування з організаційних питань.

Тож, запрошуємо всіх хто цікавиться історією України ознайомитися з підготовленою виставкою і відкрити для себе історичні документи, що розкривають нові грані боротьби за незалежність та поринути у час, коли здійснилися «віковічні мрії» українців про єдину державу.

Перейти до вмісту