Цими днями в Харкові та Сумах відбулися презентації каталогу «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» (Київ, 2024; 312 с.), присвяченого Українським Захисникам – учасникам Курської оборонної операції та підготовленого за результатами виставки «…за межею свого рідного краю…», що зараз експонується в Національному музеї історії України в Другій світовій війні.
Каталог, як і виставковий проєкт, містить кілька розділів, один із яких фактично є підготовленим за усіма правилами археографії збірником документів із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України – 72 документи, опубліковані як мовами оригіналів, так і в перекладі англійською мовою, яскраво свідчать про прагнення українців Курщини та Воронежчини, виявлене ще за часів Української Центральної Ради, Української Держави Гетьмана Павла Скоропадського та Директорії УНР, бути частиною України та про трагічні обставини формування кордону між УСРР та РСФРР у 1922-1928 рр., за яких попри волевиявлення місцевих громад ці етнічні українські території разом із їх населенням були передані до РСФРР.
У презентації взяли участь упорядники Каталогу – генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, кандидат історичних наук Юрій Савчук, який не лише є ініціатором і організатором проєкту, а ще й разом із фотографом Романом Пупенком у серпні 2024 року брав участь у експедиції зі збору артефактів на підконтрольній Силам оборони України території Курщини, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, доктор історичних наук Лариса Левченко, завідувач сектору генеалогічних та геральдичних досліджень Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук Валерій Томазов, а також учасники проєкту й автори коментарів – Ольга Сошнікова, в.о. директора Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова, та Ярослав Файзулін, кандидат історичних наук і директор Центрального державного історичного архіву (м. Київ), документи якого висвітлюють історію заселення цих територій українцями ще в ХVІІ ст.
Зокрема, у цих документах стосовно Суджи та Миропілля наголошується, що постали вони «на диких степях и татарских сакмах [стежках]», земля для поселення була надана не спільно з росіянами, «но одним казакам и оные города и крепости построены по призыву пришедших из Заднепрских мест черкасы сами собою, а не великороссийские люди» (Див. на сторінці 26-27).
Презентація відбулася за організаційної підтримки та особистої участі генерал-майора СБУ, Міністра у справах ветеранів України у 2020-2024 рр., члена РНБОУ Юлії Лапутіної, яка виступила ще й модератором заходу.
Презентації відвідали представники влади та громадськості, музейних, архівних, наукових інституцій, університетів.
Після презентації її учасники дали інтерв’ю на радіоканалах Харкова.