“Конституція України – 25: хронологія та архівна хроніка”

Конституція України. Архівні хроніки ХХ століття

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України до Дня Конституції України взяв участь у проєкті Державної архівної служби і центральних державних архівів «Конституція України – 25: хронологія та архівна хроніка», який був презентований в Парламенті. У Верховній Раді України було представлено і Конституцію України, прийняту 28 червня 1996 року, оригінал якої зберігається у ЦДАВО України.

Зібрання ЦДАВО України містять інформаційно насичений та великий за обсягом комплекс документів, що висвітлюють найважливіші етапи державотворення та конституційного процесу, починаючи від періоду Української революції 1917-1921 років до прийняття 28 червня 1996 року Конституції України. Чимало з них оприлюднювалися як на виставках, присвячених знаковим подіям боротьби українського народу за незалежність та утвердження власної державності, так і в експозиціях до Дня Конституції України. Так, на сайті ЦДАВО України можна ознайомитися з виставкою «Верховна влада безпосередньо належить народові і виявляється через Парламент, скликаний на підставі загального, рівного, таємного, безпосереднього і пропорційного виборчого права, без різниці полу, національності і віри». Виставка була підготовлена 2018 року, коли український народ відзначав 22-у річницю Конституції України та 100 років з дня прийняття Конституції Української Народної Республіки (Статуту про державний устрій, права і вільності УНР), і знайомить з документами 1917-1921 років, що висвітлюють конституційний процес від І Універсалу Української Центральної Ради до нереалізованих проєктів Директорії Української Народної Республіки, яскраво відображають, якою хотіли бачити майбутню Україну учасники Української революції.
До 25-річчя Конституції України пропонуємо переглянути документи з фонду 1 – Верховна Рада України, періоду з липня 1990 року, оскільки процес створення нового Основного Закону нашої держави нерозривно пов’язаний з відновленням української державності. Він розпочався з прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року, продовжився реалізацією положень Декларації в Акті проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, затвердився результатами Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року.

О 9 годині 18 хвилин 28 червня 1996 року країна отримала Конституцію – першу Конституцію незалежної України. У ній було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян.

 

Перейти до вмісту