Промова про мову

Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Офіційним святом цей день став у 1997 році.
Дата 9 листопада припадає і на вшанування пам’яті Нестора Літописця, адже, за інформацією вчених, саме з його праць починається українська мова. Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються.
До Дня української писемності та мови презентуємо невелику добірку документів з фондів ЦДАВО України «Промова про мову». Документи з далеких 1917-1920 років засвідчують розуміння важливої ролі української мови у державотворенні. Так, у документі, датованим серпнем 1917 р. , виконавчий комітет села Богородичани Ізюмського повіту на Харківщині звертається з прохання про визначення статусу української мови (цитується мовою оригіналу): «Ми українці вільної України хочемо ісполняти свій рідний язик і писання… Просимо написати нам, щоб ми писали по своєму без боязні притіскані, бо нам надоїло уже слухати москалів».

Перейти до вмісту