«Кримські татари в Україні: новітня доба»: Документи з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) – співорганізатора Наукової конференції «Кримські татари в Україні: новітня доба», що відбулася на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка 20 листопада 2024 року

Історія кримських татар в Україні новітньої доби – трагічна і героїчна – навічно зафіксована в архівних документах.

З 1994-го року в Україні згідно Указу Президента України № 165/94 від      14-го квітня 1994 року, відзначався «День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу». 16 травня 2014 року Указом виконувача обов’язків Президента України напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар з Криму започаткований «День боротьби за права кримськотатарського народу», що відзначається щорічно 18 травня. 12 листопада 2015 року Верховною Радою України встановлено відзначати 18 травня «День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу».

Українські архіви зберегли чимало документальних свідчень депортації і повернення кримських татар до Криму, боротьби киримли за право на Батьківщину та гідність. Джерельний комплекс ЦДАВО України також надає можливість перегорнути деякі зі сторінок історії кримських татар новітньої доби. У складі фондів архіву (враховуючи його профілізацію) зберігаються переважно документи, що висвітлюють повернення кримськотатарського народу на історичну Батьківщину, проблеми їх облаштування в Криму як за радянських часів, так і за часів незалежної України. Офіційний вебсайт ЦДАВО України за покликанням https://tsdavo.gov.ua/category/vystavky/pamyatni-daty/) надає можливість ознайомитися з підготовленими раніше виставками до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу: «Україна пам’ятає. До 70-ої річниці депортації кримських татар» (https://tsdavo.gov.ua/vystavky/pamyatni-daty/70-a-richnyczya-deportacziyi-krymskyh-tatar-ukrayina-pamyataye-2/ ); «Повернення ідентичності»; «…Характерною рисою [кримських] татар є їх міцна, зразкова національна єдність. В тому їх головна сила» (https://tsdavo.gov.ua/vystavky/pamyatni-daty/harakternoyu-rysoyu-krymskyh-tatar-ye-yih-miczna-zrazkova-naczionalna-yednist-v-tomu-yih-golovna-syla/ ); «За право на Батьківщину та гідність» (https://tsdavo.gov.ua/vystavky/pamyatni-daty/za-pravo-na-batkivshhynu-ta-gidnist/ ); «Історію питання: повернення кримських татар на Батьківщину              (кінець 1992 – початок 1994 рр.)» (https://tsdavo.gov.ua/ostanni-novyny/istoriya-pytannya-povernennya-krymskyh-tatar-na-batkivshhynu-kinecz-1992-pochatok-1994-rr-do-dnya-pamyati-zhertv-genoczydu-krymskotatarskogo-narodu/ ); «Заради Криму» (https://tsdavo.gov.ua/novyny/zarady-krymu/ ). Мовою архівних документів у них відображено боротьбу за ліквідацію наслідків геноциду, скоєного радянським режимом проти кримських татар, відновлення національних та політичних прав кримськотатарського народу, стійкість, наполегливість і толерантність киримли у досягненні заповітної мрії – жити вдома.

До наукової конференції «Кримські татари в Україні: новітня доба», у якій від ЦДАВО України взяли участь Лариса Левченко та Наталія Маковська, Центральний державний архів вищих органів влади і управління України та Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки пропонують Вашій увазі паралельні виставки на тему «Кримські татари в Україні: новітня доба».

Перейти до вмісту