Українська Державність: поступ крізь століття

Українська Державність: поступ крізь століття

У 2023 році Україна вдруге відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року № 423/2021. І вдруге – в  умовах повномасштабної російської агресії, коли ворог зазіхає  не тільки на нашу територію, а й прагне знищити українську державність, нашу історію та ідентичність.

Символічно, що День Української Державності відзначається разом з Днем Хрещення Руси-України, днем вшанування пам’яті Київського князя Володимира Великого, який прийняттям у 988 році християнства як державної релігії, окреслив цивілізаційний вибір України. Цей шлях, зорієнтований на Європейський культурно-релігійний простір, торували в різний час Галицько-Волинське князівство, Козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.

З часів Володимира Великого закладалися основи державницьких традицій українців. Звідси родом Герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України. Галицько-Волинське князівство залишило нам у спадок синьо-жовті кольори державного прапора.  У Запорозькій Січі формувалися підвалини республіканської форми правління, нові принципи судочинства та джерела права. У середовищі козацької еліти вперше в історії української суспільно-політичної думки чітко сформульовані фундаментальні основи майбутньої національної державної ідеї. Ці принципи були втілені у ранньомодерній українській державі Гетьманщині. Вона була життєздатним політичним організмом: мала органи влади, територію, державну організацію, військо, фінансову, податкову та нормативно-правову системи тощо. Вершиною політико-правової думки Гетьманщини стало укладання Пилипом Орликом 1710 року Конституції. У період Української революції 1917–1921 років вперше у XX сторіччі було створено незалежну національну державу, перший національний парламент – Українську Центральну Раду. 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради відбулося проголошення незалежності та суверенності Української Народної Республіки (УНР). Тоді ж  затверджено герб Української Народної Республіки, основним елементом якого був тризуб – герб Володимира Великого (без хреста). Тоді ж пісню Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» на музику Михайла Вербицького затверджено Гімном. Державним прапором став синьо-жовтий стяг. Помітний слід в історії державотворення залишила Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), яка мала дієву систему органів влади, боєздатне військо – Українську галицьку армію (УГА). 22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР.

Тяглість традицій  української державності, зокрема використання її символіки, не припинялося і в часи СРСР, коли тризуб був заборонений. У міжвоєнний період тризуб став символом боротьби українців за свободу. Його використовував Уряд УНР в екзилі та різні українські політичні організації.

День Української Державності нероздільно пов’язаний із розвитком війська та військовими традиціями. Сучасні Збройні сили України, стримуючи агресора – російську федерацію, захищаючи суверенітет і незалежність України,  продовжують боротьбу, яку століттями вели попередні покоління, доводять, що вони є славними нащадками козаків, січових стрільців, воїнів УПА.

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) до Дня Української Державності продовжує презентувати документальні свідчення, що відображають тяглість державотворчих традицій українського народу, незаперечно підтверджують боротьбу багатьох поколінь за українську суверенну державу. І хоча фонди ЦДАВО України зберігають документи ХХ-ХХІ століть, й серед цих документів знаходимо пам’ять про тисячолітню історію української державності, про звитягу попередніх поколінь, щоб у важкі часи боротьби  пізнати та затвердити у свідомості кожного українця справжню українську історію.  Деякі з цих документів також представлено на  виставці  до Дня Української Державності «Українська державність: поступ крізь століття», яку пропонуємо Вашій увазі.

Слава Україні!

Перейти до вмісту