«З нею тепер ми вистоїмо і навіки збережемо нашу самостійність». До Дня Конституції України з фондів ЦДАВО України

до Дня Конституції України

«Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України.
Переконаний, що це важливий крок у зміцнені демократії в незалежній Україні,
яка знаходиться у центрі уваги держав-членів НАТО».

Хав’єр Солана Генеральний Секретар
Організації Північноатлантичного договору

28 червня 1996 року.

28 червня 2023 року Україна щорічно відзначає День Конституції України. Прийняття Конституції України стало доленосною подією новітньої історії української державності. Конституцію України прийнято 28 червня 1996 року на ранковому засіданні 5 сесії Верховної Ради України 2 скликання. Перша Конституція незалежної української держави є Основним Законом України та символом консолідації українського народу. Водночас, Конституція України є запорукою успіху в розбудові сучасної України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової  держави.

Суверенітет української держави, її територіальна цілісність і недоторканість були закріплені в Конституції України 1996 року. Ці основні норми Конституції України 1996 року стали найважливішою функцією держави і справою всього українського народу.

До 27-ої річниці Конституції України Центральний державний архів вищих органів влади та управління України підготував виставку архівних документів з фонду 5233 «Адміністрація Президента України».

До виставки увійшли документи Прес-служби Президента України за 1996 рік зі справи “Поздоровлення на ім’я Президента України з нагоди прийняття нової Конституції, які використані в ЗМІ” (Фонд 5233. Опис 2. Справа 1035), систематизовані у три тематичні розділи.

До Розділу І. «Щиросердечна вдячність за державну мудрість, далекоглядність і турботу про кращу долю Українського народу» увійшли телеграфні повідомлення, листи, вірші громадян України та вітання від обласних, міських,  районних рад народних депутатів.

Народ України з радістю сприйняв звістку про прийняття Конституції України та  щиро вітав Президента України, дякував Президенту України за «неоціненний внесок у розробку Основного Закону державиКонституції України і наполегливість у її прийнятті на благо народу України».

У документах виставки йдеться про особистий внесок Президента України «у зміцненя державності незалежної України», «впевненість, що прийняття Конституції стане вирішальним етапом соціально-економічного і політичного розвитку держави на благо Українського народу».

До Розділу І. увійшли також привітання від єпархій Православної Церкви України щодо прийняття Верховною Радою України Основного Закону України — Конституції.

Розділ ІІ. «Будьмо разом докладати всіх зусиль у справі служіння народові України» містить листи та вітання від різних установ та відомств, громадських організацій, товариств України: від Українського союзу промисловців і підприємців, Товариства сприяння оборони України, Консультативно-дорадчої ради при Президії Верховної Ради України, Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка,  Організації Українських Націоналістів, від Конгресу Українців Канади, Світового Конгресу Українців,  від Громади Українців Литви, Союзу Українців Румунії тощо. У листах міститься впевненість у тому, що «Акт прийняття Конституції започаткує нову фазу у дальшому процесі державного будівництва і дасть можливість успішно завершити розпочате діло», «ця подія – великий крок вперед на шляху до закріплення незалежності України, волі та добробуту її народу».

Розділ ІІІ. «Україна стане процвітаючою і повноправною складовою європейської та міжнародної спільноти» містить листи та привітання від посольств України у різних країнах світу, очільників дружніх держав і міжнародних організацій: послів України у Великобританії, Канаді, Президента Республіки Литви, Президента Республіки Австрія, від останнього Президента Української Народної Республіки в екзилі, Генерального Секретаря Організації Північноатлантичного Договору, Генерального Секретаря Західноєвропейського Союзу, від Європейського Союзу – Представництва Європейської Комісії в Україні, Президента-Генерального директора «Українського Дому в Парижі» тощо. Автори вітань висловлювали впевненість, що «нова Конституція України буде реальною гарантією демократії».

І. Розділ «Щиросердечна вдячність за державну мудрість, далекоглядність і турботу про кращу долю Українського народу»

ІІ. Розділ «Будьмо разом докладати всіх зусиль у справі служіння народові України»

ІІІ. Розділ «Україна стане процвітаючою і повноправною складовою європейської та міжнародної спільноти»

Перейти до вмісту